ÖZEL SANKO OKULLARI’NDA ULUSAL VE ULUSALARARASI YARIŞMALARDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Gaziantep Özel SANKO Okulları'nın ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye giren öğrencileri düzenlenen törenle ödüllendirildi.

Özel Sanko Okulları Abdulkadir Konukoğlu Spor ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, SANKO Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Güner Dağlı, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci, SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan ve Cengiz Konukoğlu, Ticaret Odası Meclis Başkanı Settar Konukoğlu, İl Eğitim Müdürü Cengiz Mete, İl Müftüsü Ahmet Çelik, Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Okul Danışma Kurulu Başkanı Jülide Konukoğlu, Genel Müdür Melike Toklucu ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Özel SANKO Okulları Genel Müdürü Melike Toklucu, en iyi yatırımın geleceğe yatırım, geleceğin ise çocuklarımız olduğunu, bu sebeple onları bugünün şartlarına göre değil, gelecek dönemlerin gerektirdiği yeterlilik ve donanımda yetiştirmek gibi çok önemli bir sorumlulukları olduğunu vurgulayarak, deney gözlem araştırma gibi çalışmalarla teorik bilgileri somutlaştırmaya olanak sağlayan teknolojik donanıma sahip laboratuvarları ve fiziksel ortamları ile SANKO Okullarının Türkiye’nin en seçkin eğitim kurumlarından biri olduğuna değindi.

Hayal gücü yüksek bireylerden oluşan toplumların dünyanın en gelişmiş toplumları olduğu gerçeğinden hareketle öğrencilerinin hayal güçlerini 2016-2017 eğitim öğretim yılında olduğu gibi akademik, sanatsal ve sportif çalışmalara kanalize ederek nice başarı öyküleri ile anılacaklarına olan inancını yineleyen Toklucu, ulusal ve uluslararası yarışmalarda Türkiye ve Dünya dereceleri ile okullarını taçlandıran öğrencilerini kutladı.

Vali Ali Yerlikaya, yaptığı konuşmada, aynı salonda daha önce SANKO Üniversitesi’nin törenine katıldığını anımsatarak, “Bugün ortaokul ve lise öğrencilerinin başarılarını ödüllendirmek için buradayız. Bu öğrencilerimizi daha heyecanlı gördüm. Demek ki, gelecek nesil daha heyecanlı” dedi.

SANKO AİLESİ GÜZEL İŞLER YAPIYOR
“Şehirler artık dünya kentleriyle rekabette. İlimizin eğitimde geldiği nokta 3 üniversite, 1.112 devlet okulu, 80 özel okul, 510 binin üzerinde öğrenci. Bir şehir düşün yüzde 20-25’i öğrenci” diyen Yerlikaya, şöyle devam etti:

“Sanko Ailesi güzel işler yapıyor. Allah güzel şeyler yapanları sever. Sanko Ailesi, okul öncesinden üniversiteye kadar uzanan eğitim yuvalarını para kazanmak için kurmadı. Sanko Ailesinin büyüğü rahmetli Sani Konukoğlu ne demiş; ‘İşin Hilesi Dürüslüktür’. İşini dürüst yapacaksın ki kazanacaksın. Allah ilmi isteyene, parayı istediğime veririm demiş. Önemli olan doğru olmak. İlk dünya birinciliği haberini okuduğumda ‘Allah’ dedim. Öğrencilerin ABD’de hem de robot yarışmasından birincilikle dönmesine, kendim kazanmış gibi sevindim. Sen Amerika’ya git, dünya birinci ol. Nereden Gaziantep’ten. Sizlerden önümüzdeki yıllarda da birincilikler bekliyoruz. Sizleri seviyoruz ve gurur duyuyoruz.”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de başarının konuşulduğu ve ödüllendirildiği bu etkinliğe katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

“Sizler bizim geleceğimiz ve gözümüzün nurusunuz. Bu günlerde uluslararası başarıyla gelmenizi kutluyorum. Başta da aileniz ve öğretmenlerinizi” diyen Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün bir dünya ile yarışacaksınız, birinci olacaksınız. Bu okulda temeller sağlam. Her şeyin başı insan. Başarının sürdürülebilirliği, sizlerle ve iyi bir eğitimle olacaktır. Başarı; hayal, aşk ve sevda olmadan olmuyor. Yarının yöneticileri olarak bizden daha iyi olacaksınız. SANKO Holding’de ilk işe başladığımızda rahmetli Sani Konukoğlu, ‘öncelikle iyi insan olacaksınız’ demişti. İyi olacaksınız ki fırsat verildiğinde neler yapabileceklerinizi göstereceksiniz. Daha güzel bir dünya için. SANKO Ailesine ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bizlere böylesi güzel sevinçler yaşattıkları için.”

EKONOMİDEN SONRA EĞİTİMDE DE İDDİALIYIZ
SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, “Bugün, Gaziantep’in ekonomiden sonra eğitimde de başarısını gösterdiği gündür. Ekonomiden sonra eğitimde de iddialıyız” diye konuştu.

Gaziantep’ten uluslararası alandaki yarışmalardan şampiyonlar çıkmasının kendilerini gururlandırdığını vurgulayan Konukoğlu, şunları kaydetti:

“Biz tekstilciyiz. Okulun yapıldığı dönemde, ‘Tekstilciyiz, ne işimiz var okul işinde’ demiştim. Böyle başarıların gelmesi bizi çok mutlu ediyor. Sıra SANKO Üniversitesi’nde. Artık başarı vakti geldi. SANKO Ailesi olarak okul ve hastaneden zarar ediyoruz. Buraları zaten kar amaçlı yapmadık. İyi eğitime, bir kişinin şifasına vesile oluyorsak işte en güzel zenginlik budur. Babam Sani Konukoğlu ‘hastane kapısında beklemeyen hastanenin kıymetini bilmez’ derdi. Okul ve hastane, paylaşmak mutluluktur anlayışımızın ifadesidir.”

GURURLUYUZ
SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu ise sözlerine, “Bugün hepimizin başarı günü. 16 yıl önce temellini attığımız okulumuzdan bugün şampiyonlar çıkarmak da varmış. Gururluyuz” diyerek başladı.

“Bu okulda uluslararası arenada yarışan insanlar yetiştirdik. Bugün tarifi anlatılmayan ayrı bir duygu yaşıyoruz” diyen Konukoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Napolyon ‘para, para, para’ diyor. Bugün o parayı kazanmak için ‘eğitim, eğitim, eğitim’ dönemindeyiz. Özellikle kardeşim Adil ve eşi Jülide Konukoğlu’na teşekkür ediyorum. Okulun yapılmasında Adil kardeşim çok terledi ve koşturdu. Öğrencilerimizi ve başta ailelerini, öğretmenlerini kutluyorum. Sonraki yıllarda da şampiyonlar çıkar inşallah.”

HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ
SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Okul Kurucu Temsilcisi Adil Sani Konukoğlu da konuşmasında, “Hayallerimizi gerçekleştiriyoruz. Söyleyecek söz bulamıyorum. Hocalarımıza ve ailelerimize teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Okul yapılmadan önce 40 öğretmen ile 1 Nisan 2001 tarihinde konuştuklarını ve okulun 15 Eylül’e yetişeceğini söylediğine dikkati çeken Konukoğlu, “Yer temin ettik. İzinleri alındı. 1 Mayıs’ta temel attık. 1 Eylül olmadan inşaat bitti ve temizliği yapıldı. 1 Eylül’de de okulun tanıtımını yaptık. Çok şükür o günlerden bugünlere geldik. Her yıl Türkiye birincilikleri geliyordu. Ama biz artık dünya birincilikleri istiyoruz” diyerek öğrencilere yeni hedef belirledi.

ÖDÜL ALAN ÖĞRENCİLERİ
Konuşmaların ardından Bursa Nilüfer Uluslararası Piyano Yarışması ve Müzik Festivali’nde dünya birincisi olan Eylül Eren, Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen “ROBOGAMES” Dünya Robot Yarışması’nda dünya birincisi olan Ali Kağan Akbaş ve Cemil Serden Şahin ile ikincilik elde eden Tekin Orkun Hengirmen, Koray Çekici ve Hasan Atakan Aslan, 11 – 12 Yaş Yüzme Gelişim Projesi’nde 100 metre Kurbağalama stilde Türkiye birinciliğine kulaç atan Beril Öztürk ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen 2’inci Ulusal Genç Mühendisler Yarışıyor adlı yarışmada Türkiye birincisi olan Arda Karayılan, Fuat Şimşek ve Miray Mavi, plaket ve para ödülü ile ödüllendirildi.