ÖZEL SANKO OKULLARI: CUMHURİYETİN EMANETÇİSİ

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93’üncü yılı, Özel Sanko Okullarında büyük coşku ile kutlandı.

Abdulkadir Konukoğlu Spor ve Kültür Merkezi Spor Salonunda düzenlenen törene, Genel Müdür Melike Toklucu başta olmak üzere, okul yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Tarih Öğretmeni İbrahim Halil Yeşil, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin yüce Türk milletinin binlerce yıllık tarihinde ulaştığı en parlak, en muhteşem zirve olduğunu söyledi.

Öğrencilere seslenen Yeşil, “Sizler, tarihimizi iyi öğrenmelisiniz. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bu eseri onlara bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak’ sözleri ile işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği Türk gençliği sizlersiniz. Taşıdığınız bu emanetin ağırlığı ve sorumluluğunun bilincinde olduğunuza inanıyor ve size güveniyoruz” dedi.

Törende, ilkokul öğrencilerinin Cumhuriyet coşkusunu dile getirdikleri şiirin ardından sahnelenen ritim dans grubu gösterisi büyük beğeni aldı. Lise öğrencileri tarafından, barkovizyon eşliğinde Cumhuriyet’e giden yolun destansı hikayesi anlatıldı. Ortaokul korosunun seslendirdiği marşlar hep birlikte söylendi ve halk oyunlarının gösterisi Cumhuriyet coşkusunu artırdı.

Törende Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıran Sanko Koleji 11’inci sınıf öğrencisi İsa Alper Annaç, şu konuşmayı yaptı:

"Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.

Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan siz çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!. Bu belli. Fakat zekanı unut!. Daima çalışkan ol!
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni sizlere bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak."